مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان منتشر کرد :

درسنامه های تخصصی ماه مبارک رمضان

17 اردیبهشت 1398

هر کسی سالی دارد؛ سال تحصیلی مشخص است از چه وقت شروع می‌شود و چه وقت ختم می‌شود؛ آنها که اهل سیر و سلوک‌اند، درصدد تهذیب نفس‌اند، آنها هم سالی دارند؛ سال آنها از ماه مبارک رمضان شروع می‌شود و ماه شعبان تمام می‌شود.
با این مقدمه مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان لیست دروس مرتبط با ماه مبارک رمضان را منتشر کرد. در این بسته تلاش شده است تا دروس مرتبط با ماه مبارک رمضان و دروس قرآنی مرکز به مخاطبان عزیز و فراگیران طریق حقیقت، معرفی شوند.

حکمت روزه و احکام آن ، از دروس مناسبتی ماه مبارک رمضان است که به بررسی حکمت این فریضه مهم از زبان آیت الله جوادی آملی پرداخته است. همچنین در ادامه به احکام مرتبط با این موضوع مهم در درس اشاره شده است.

  • تجوید و آواشناسی قرآن کریم
قرآن کتابی است که از سوی خداوند برای هدایت ما انسانها نازل شده است. ادبیاتی فصیح و بلیغ به همراه آوایی موزون. شنیدن صدای قرّاء بزرگ روح و جان ما را می‌نوازد و دوست می‌داریم بدانیم چه چیزی موجب شده تا چنین نظامی آهنگین بر آن حاکم باشد، از سویی قرائت صحیح قرآن به تک‌تک ما مسلمانان توصیه شده است.
شما می‌توانید در درس تجوید و آواشناسی به یکی از روایتهای رایج و مشهور حفص به روایت عاصم، قرآن به سهولت و دقت فراگرفته و تلاوت نمایید.
این درس در 2 بخش و در قالب 24 جلسه به این مهم پرداخته است.

  • تفسیر قطره ای قرآن کریم
تفسیر قطره ای قرآن کریم از سلسله دروس تفسیری حجت الاسلام قرائتی می باشد که در 7 جلسه به مباحث مرتبط با ماه مبارک رمضان پرداخته است.انواع روزه،‌ و شرایط صحت و بطلان آن،حکم روزه‌خواری، ‌و راه‌های اثبات اول ماه رمضان و شوال،آشنایی با زکات فطره و احکام آن از مباحث این درس می باشد.

  • تفسیر سوره حمد
در این درس دکترفانی در 3 جلسه به تفسیر سوره حمد می‌پردازد. سوره حمد دارای اهمیت ویژه ای است، به صورتی که تمامی مسلمانان در شبانه‌روز و در نماز‌های یومیه بار ها و بارها آن را قرائت می‌کنند. از این جهت لازم است که هر مسلمانی با معانی و مفهایم موجود در این سوره آشنا باشد. دکتر فانی در این درس، تفسیر خلاصه و پرنکته‌ای از این سوره ارائه می‌نماید. ابتدا از تفسیر "بسم الله الرحمن الرحیم" که آغازگر هر سوره‌ای ست، شروع نموده است و در جلسه بعدی به آیات اولیه سوره حمد می پردازد.

  • تفسیر سوره های توحید،عصروکوثر
 این درس  در 4 جلسه به تفسیر سوره های توحید، کوثر و عصر می‌پردازد سه سوره توحید، کوثر و عصر از سوره های کوتاه قرآن کریم هستند که جایگاهی مهمی دارند و مفهایم بلند در آنها نهفته است. دکتر فانی در این درس تفسیری خلاصه و مفید از این سه سوره مهم ارئه نموده است.

  • تفسیر آیت‌الکرسی
آیه 255 سوره بقره، به همراه دو آیه بعدی این سوره، آیت الکرسی نام گذاری شده است. آیت الکرسی از آیات مهم قرآن و شامل اصول اعتقادی می باشد، که در روایات و اخبار، ضمن تا کید بر اهمیت آن آثار و برکاتی فراوانی نیز برای آن بیان شده است. دکتر فانی در این درس تفسیر کوتاهی از این آیات ارائه کرده است. علت نام گذاری این آیه، مسئله شفاعت، عروه الوثقی، ولایت الله و ولایت طاغوت از جمله مباحثی است که در این درس به آن پرداخته شده است.

  • تفسیر سوره حجرات
سالهاست، حاج آقا قرائتی بر صفحه تلویزیون حاضر می‌شود و تفسیر آیات کریمه قرآن را برای فهم و درک بیشتر و بهتر مخاطبین بر زندگی آنها جاری می‌سازد؛ برخی از سوره‌ها، سوره‌هایی هستند که کاربردها و مصادیق اخلاقی و امور زندگی روزمره ما را طرح می‌کنند. تفسیر سوره حجرات یکی از آن مصادیق است. مؤانست و مجالست با مفاهیم قرآنی، قلب را نورانی و اندیشه را روشن می‌سازد؛ارسال نظرات

کد امنیتی:

درس ها
اساتید مرکز
پشتیبانی
ارتباط با ما
شبکه های اجتماعی

مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان : : : el@nahad.ir : : : ec.nahad.ir