درس آشنایی با جریانهای ادبی ايران(قبل و بعد از انقلاب اسلامی) منتشر شد
به همت مركز آموزش مجازي دانشگاهيان:‌

درس آشنایی با جریانهای ادبی ايران(قبل و بعد از انقلاب اسلامی) منتشر شد

20 بهمن 1395

به منظور ورود به درس از اينجا وارد شويد.
مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان اقدام به تولید و ارائه درس آشنایی با جریانهای ادبی ایران (قبل و بعد از انقلاب اسلامی) نموده است.
مرتضي فاضلي، مدير آموزشهاي فرهنگي سياسي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري ضمن اعلام اين خبر گفت: با توجه به نقش جریان های ادبی و هنری در شکل گیری تحولات فرهنگی و اجتماعی در دوره های مختلف تاریخی، آشنایی با این جریان ها برای دانشجویان و قشر فرهیخته جامعه ضروری به نظر می رسد.
وی افزود: واکاوی هر جریانی در هنر و ادبیات، بسته به نیّت، و قصد پژوهش‌گر می‌تواند شکل‌های متفاوتی پیدا کند. البته اين بررسي ها از یک سلسله عوامل و زمینه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، عقیدتی و مانند آن‌ها متأثر هستند.
فاضلی گفت: در یک نگاه کلی و اجمالی، سه رویکرد مسلّط در ادبیات قبل از انقلاب حاکم بوده، که به ترتیب عبارت بودند از: رویکرد رمانتیسیسم، رویکرد واقعیت‌گرا یا رئالیستی و رویکرد شکلی‌گرا یا فرمالیستی. این سه رویکرد، در بعد از انقلاب هم با تفاوت‌هایی و البته با تقدّم و تأخّرهای متفاوتی حضور داشتند. و یک رویکرد دیگر هم به آن‌ها اضافه شده در بعد از انقلاب، که ادبیات واقعیت‌گرای آرمان‌طلب اسلامی است.
فاضلي همچنين اضافه كرد: اینکه هر یک از این رویکردها به چه معنایی هستند و چه تاثیراتی بر زمانه خود داشته‌اند موضوعی است که مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان در درسی با عنوان آشنایی با جریانهای ادبی ايران(قبل و بعد از انقلاب) به آن پرداخته است.
مدير آموزشهاي فرهنگي سياسي نهاد گفت: این درس در پنج جلسه با عناوینی همچون انواع مکاتب‌ و رویکردهای داستان‌نویسی، غلبه برخی رویکردهای ادبی در ایران، احیای ادبیات اسلامی بعد از انقلاب اسلامی، اصول و مبانی جریان واقعیت‌گرایی اسلامی به بررسی جریان‌های ادبی پیش و بعد از انقلاب اسلامی ایران می‌پردازد.
وي خاطر نشان ساخت: این درس توسط محمدرضا سرشار ، نویسنده و پژوهشگر و منتقد ادبی که از او آثار ماندگار بسياري در حوزه‌هاي مختلف ادبی بر جا مانده تدريس و ارائه مي‌گردد.

ارسال نظرات

کد امنیتی:

درس ها
اساتید مرکز
پشتیبانی
ارتباط با ما
شبکه های اجتماعی

مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان : : : el@nahad.ir : : : ec.nahad.ir