از میثاق ملت بیشتر بدانیم

11 آذر 1396

12 آذرماه سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال 58 می باشد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و برگزاری اولین انتخابات که منجر به تعیین نوع حکومت و تشکیل جمهوری اسلامی در ایران شد، بحث راجع به تعیین قانون اساسی نظام در محافل مختلف گسترش یافت. قانونی که پایه های اصلی شکل گیری انقلابی بود که پای آن خون های بسیاری ریخته شده بود و در راه آرمان ها ی آن زنان و مردان بسیاری فداکاری کردند. بعد از انقلاب اسلامی حوادث پر فراز و نشیبی در مسیر انقلاب قرار گرفت. که در این مرحله با تیزبینی حضرت امام خمینی (ره) پیش‌نویس قانون اساسی که پایه نظام جمهوری اسلامی ایران را بر آموزه ها و ارزش‌های حیات بخش اسلام به ویژه عدالت اجتماعی و جامعه توحیدی قرار داده، نگارش یافت و با تاکید آن حضرت انتخاب مجلس خبرگان قانون اساسی در 12 مرداد 1358 برگزار شد.این مجلس در 28 مرداد سال 1358 فعالیت خود را آغاز کرد تا این که پس از 3 ماه تلاش و کوشش فوق‌العاده و کار پرمسئولیت تدوین قانون اساسی جمهوری ایران را به انجام رساند.

اهمیت آشنایی با تاریخچه قانون اساسی هر کشور می تواند برای هر ملتی جذاب و مفید باشد. از این رو مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان درس میثاق ملت (آشنایی با قانون اساسی ایران) را ده جلسه با هدف آشنایی مخاطبان فرهیخته خود با تاریخچه قانون اساسی کشورشان از مشروطه تا انقلاب اسلامی را تولید و ارائه نموده است.

پیشینه تاریخی و چگونگی شکل‌گیری قانون مشروطه، تعیین ولیعهد در دوران قاجار، قوانین سلسله‌های مختلف پادشاهی بعد از ظهور اسلام،جایگاه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مبانی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران (1)، جایگاه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران(2)، حقوق ملت در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، رویکرد قانون اساسی به اقتصاد ، ابزارهای نظارتی مجلس شورای اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام عناوینی است که توسط دکتر محمد بهادری جهرمی ارائه می شود.

ارسال نظرات

کد امنیتی:

فریما شانه ای
8

رمز عبور

سیده مهسا صالحانی
0

نمیتونم وارد بشم میزنه رمز اشتباه راهنمایی کنید
درس ها
اساتید مرکز
پشتیبانی
ارتباط با ما
شبکه های اجتماعی

مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان : : : el@nahad.ir : : : ec.nahad.ir